فن کویل کانالی

کانال کشی
 

فن کویل ها یکی از مهم ترین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی هستند که به خوبی می توانند سرمایش و گرمایش محیط را از طریق جریان آب داخل لوله های کویل تأمین کنند. فن کویل ها از نظر ساختار و کاربری به انواع مختلفی از جمله فن کویل کانالی، فن کویل سقفی و فن کویل زمینی تقسیم بندی می شوند. انواع فن کویل کانالی در ظرفیت های مختلف بین ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ فوت مکعب بر دقیقه هوا تولید می شوند. سیستم های سرمایشی و گرمایشی کانالی کاربردهای زیادی دارند‌. در ادامه مطلب انواع فن کویل های کانالی و نحوه عملکرد آنها شرح داده می شود.

تقسیم بندی 

تمامی تجهیزات سرمایشی و گرمایشی از نظر نوع کاربری، ساختار و نحوه لوله کشی به انواع مختلف تقسیم بندی می شوند. فن کویل های کانالی  نیز از این قاعده مستثنا نیست و با تنوع بالایی تولید می شود.

انواع آن  از نظر ساختار عبارتند از:
فن کویل های توکار

فن کویل های کانالی توکار جزو فن کویل های سقفی هستند که تحت عنوان داکت فن کویل نیز از آنها نام برده می شود. این فن کویل ها ها درون قسمتی از سقف قرارداده می شوند و بدون صدا فعالیت می کنند به همین سبب برای هتل ها، ساختمان های مسکونی و اداری بسیار مناسب هستند. این نوع کویل ها می توانند هوای تازه را در ظرفیت های بالا تولید کنند.

فن کویل روکار

نمونه روکار به دو دسته فن کویل های روکار ایستاده و دیواری تقسیم‌بندی می‌شوند که نوع روکار دیواری بدون کانال است و جزء فن کویل های کانالی طبقه‌بندی نمی شود؛ اما فن کویل کانالی روکار ایستاده دارای کانال است و در هر مکانی قابلیت استفاده را دارد.

 نحوه عملکرد 

این نمونه از نظر نحوه لوله کشی به انواع مختلف تقسیم بندی می شوند که رایج ترین آنها عبارتند از:

فن کویل های  دو لوله

در فن کویل دو لوله،در کویل آن، یک لوله برای ورود آب و یک لوله برای خروج آن در نظر گرفته می شود.

با توجه به دستگاهی که به فن کویل متصل می شود؛ حالت گرمایشی و سرمایشی فن کویل تعیین می شود؛

به عنوان مثال اگر فن کویل به چیلر متصل باشد آب جریان یافته در آن سرد است و برای سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد. اگر فن کویل به دیگ آب گرم متصل باشد آب جریان یافته در آن گرم است و برای گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد.

فن  کویل های ۴ لوله 

فن کویل ۴ لوله دارای دو لوله برای ورود آب و دو لوله برای برگشت آب است. این فن کویل ها به صورت هم زمان به بویلر و چیلر متصل می شوند و آب گرم و سرد در لوله ها به صورت هم زمان جریان پیدا می کند؛ فن کویل ها برای ساختمان های بزرگ کاربرد زیادی دارد. این فن کویل ها قابلیت این را دارند که دو نقطه متفاوت از یک محیط را به صورت همزمان سرد یا گرم کنند.

عملکرد کلی

این نوع فن کویل فشار استاتیک بیشتری نسبت به سایر فن کویل ها دارد به همین سبب هوای خروجی از آن از طریق کانال به چندین اتاق می رسد. بلوور هوا  را پرتاب می کند و عبور باد از کویل آب گرم و کویل آب سرد باعث سرمایش و گرمایش محیط می شود.

 

جهت مشاوره، خرید و یا استعلام قیمت کلیک کنید.
0 0 رای ها
امتیازد دهید
اشتراک
اطلاع دهید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

آخرین مطالب

عملکرد چیلر آب خنک

چیلر تراکمی آب خنک، یا همان چیلر‌ آبی ، یکی از متداول ترین چیلر‌هایی است…

اواپراتور صفحه ای

اواپراتور چیست؟ نوعی مبدل حرارتی که از لوله‌های مارپیچ ساخته شده که از سطوح انتقال…

اواپراتور پوسته و لوله

در اواپراتور پوسته و لوله (که همان اواپراتور آبی یا اواپراتور مرطوب است) دسته ای…

کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو یا کمپرسور پیچی (به انگلیسی: compressor screw) نوعی کمپرسور جابجایی مثبت است که از مکانیزمی روتاری (دورانی) برای متراکم…